Davanje u zakup nepokretnosti izmedju fizičkog i pravnog lica
Prihodima od nepokretnosti smatraju se prihodi koje obveznik ostvari izdavanjem u zakup ili podzakup nepokretnosti.
Prihod od nepokretnosti iz stava 1. je ostvarena zakupnina u koju se uračunava i vrednost svih izvršenih obaveza i usluga na koje se obavezao zakupac, osim obaveza plaćanja troškova nastalih tokom zakupa, a koji zavise od obima potrošnje zakupca (npr. električne energije, telefona i slično).
Obveznik poreza na prihode od nepokretnosti je fizičko lice koje izdavanjem u zakup ili podzakup nepokretnosti ostvari prihode po tom osnovu. (čl.65 a Zakona o porezu na dohodak gradjana)
Ako je isplatilac prihoda pravno lice ili preduzetnik, isplatilac obračunava, obustavlja i uplaćuje porez u momentu isplate prihoda. (odredbe čl. 99 do 101)
To znači da u ugovorima izmedju fizičkih lica i Pravnih lica ili Preduzetnika, obveznik poreza uvek je Pravno lice ili Preduzetnik.
Oporezivi prihod od nepokretnosti čini bruto prihod, umanjen za normirane troškove u visini od 25%.
Izuzetno od stava 1. kod utvrđivanja oporezivog prihoda od nepokretnosti ostvarenog po osnovu iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima za koje je plaćena boravišna taksa, normirani troškovi se priznaju u visini od 50% od bruto prihoda.
Stopa poreza na prihode od nepokretnosti iznosi 20%.
U primeru to izgleda ovako:
Ugovoreni Neto prihod: 10,000.00
Koeficijent preračuna na bruto: 1,176470588
Bruto prihod: 11,764.71
Normirani troškovi 25% : 2,941.17
Osnovica za porez: 8,823.54
Porez 20%: 1,764,71
Ukoliko bi pravno lice izvršilo odredjena ulaganja u nepokretnost kako bi je funkcionalno prilagodio (samo za period dok traje zakup) potrebama obavljanja registrovane delatnosti, uz obavezu da fizičkom licu po isteku zakupa vrati nepokretnost u prvobitno stanje, takva ulaganja nisu predmet oporezivanja.
Troškovi nastali prilikom ulaganja u nepokretnost koja nisu trajnog karaktera već služe samo za potrebe obavljanja delatnosti zakupca ne predstavljaju prihod fizičkog lica.
Medjutim, u slučaju da se izvrše trajna ulaganja u nepokretnost i da nije moguće izvršiti povraćaj u prvobitno stanje (npr. izgradnja objekta za potrebe proizvodnje), u tom slučaju fizičko lice ostvaruje prihod koji podleže oporezivanju poreza na prihode od nepokretnosti.
Osnovicu za obračun poreza bi u ovom slučaju predstavljao iznos koji odgovara visini vrednosti izvršenih ulaganja.
Svi ostali troškovi, troškovi telefona, grejanja, električne energije kao i troškovi koji nastanu isključivo za potrebe obavljanja delatnosti Zakupca, a koje Zakupac direktno plaća Javno-komunalnim preduzećima po osnovu računa koji glase na Zakupodavca ne podležu plaćanju poreza na prihode od nepokretnosti.