Naknada štete umesto korišćenja godišnjeg odmora
U skladu sa članom 68. Stav 4. Zakona o radu, zaposleni ne može da se odrekne prava na godišnji odmor niti mu se to pravo može uskratiti ili zameniti novčanom naknadom, osim u slučaju prestanka radnog odnosa.
Obaveza poslodavca je da donese odluku, uz konsultaciju sa zaposlenim, o vremenu korišćenja godišnjeg odmora. Ukoliko poslodavac postupi suprotno odredbama Zakona o radu i zaposlenom uskrati pravo na godišnji odmor za vreme trajanja radnog odnosa kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od 400.000 do 1.000.000 din pravno lice, a odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 20.000 do 40.000 din. Za isti prekršaj predvidjena novčana kazna za Preduzetnika je od 100.000 do 300.000 din ( član 275. Zakona o radu )
Ipak, Zakon o radu predvidja i jedan izuzetak kada je Poslodavac dužan da zaposlenom umesto korišćenja godišnjeg odmora isplati novčanu naknadu i to u slučaju prestanka radnog odnosa i to ima tretman naknade štete.
Izmenama i dopunama Zakona o radu od 29.07.2014. godine brisan je član kojim je bilo propisano da je Poslodavac dužan da zaposlenom kojem prestaje radni odnos izdaje potvrdu o iskorišćenom broju dana godišnjeg odmora. To znači da poslodavac nije više u obavezi da zaposlenom kojem prestaje radni odnos izda Potvrdu o iskorišćenom broju dana godišnjeg odmora, već je dužan da mu isplati novčanu naknadu za neiskorišćeni godišnji odmor.
Ako zaposleni u istoj godini zasnuje radni odnos kod drugog poslodavca , novi poslodavac je dužan da mu omogući korišćenje godišnjeg odmora u skladu sa Zakonom i to srazmerni deo od ukupnog godišnjeg odmora za svaki mesec dana rada kod novog poslodavca .
Visina novčane naknade-naknada štete koju ostvaruje zaposleni koji nije iskoristio godišnji odmor, a prestaje mu radni odnos propisana je Zakonom o radu u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora.
Pri utvrdjivanju prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, zaradom se smatra:
-osnovna zarada, radni učinak i uvećana zarada
-zarade po osnovu doprinosa zaposlenog (bonusi, nagrade i sl.)
-druga primanja u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu
U obračun proseka zarade ne ulazi:
-naknada troškova za odlazak i odlazak sa rada
-otpremnine zaposlenom pri odlasku u penziju
-jubilarne nagrade i solidarne pomoći
-otpremnine
-isplaćene naknade zarade u prethodnih 12 meseci (bolovanja, plaćena odsustva itd.)
Rok za isplatu naknade štete zaposlenom je najkasnije od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.